piątek, 6 kwietnia 2012

Mazurek kajmakowy i czekoladowy


Szczerze pisząc u mnie jeszcze daleko do świąt. Atmosferę poczuję może dopiero jutro, kiedy to ogarnę swoje mieszkanie i będę mogła z czystym sumieniem zostawić je na Święta i rozpocząć tułaczkę po rodzinie :) Właściwie to nie wiem po co je sprzątać, skoro wrócę do niego prawie po świętach, przecież malować jajka w kurczaczki, święcić jedzonko będę u mamy - inaczej sobie tego nie umiem wyobrazić. Obowiązkowa jest także wizyta u taty i babci , a po Rezurekcji także u Cioci na śniadaniu.

Dziś wrzucam przepis na mazurek w wersji "Bez kitu, nie mam na nic czasu!!!". Polecam tym, którzy tkwią w przedświątecznej rozsypce, tak jak ja :)

Składniki
na ciasto: 
- 2 niepełne szklanki mąki pszennej uniwersalnej (ok. 300g)
- 150g masła
- 2/3 szklanki cukru pudru
- 1 jajko

Masa: gotowa kajmakowa, czekoladowa, orzechowa w puszce - jak kto lubi!

Do dekoracji: u mnie migdały w płatkach, polecam także suszone owoce, orzechy albo płatki róż czy fiołków.

Przygotowanie:
Składniki na ciasto zagnieść, masę owinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki. Wyjąć po minimum godzinie i rozwałkować na grubość ok 0,5 cm, np od razu na papierze do pieczenia. Przełożyć do formy do pieczenia, w razie konieczności przyciąć. Uformować brzeg ciasta zawijając go w charakterystyczny wałeczek i  dowolny wzór. Rozgrzać piekarnik i piec ciasto w temperaturze 180°C ok. 20 min, aż będzie złote. Następnie wyłożyć na ostudzone ciasto masę. Kolejno rozsmarować gotową masę i udekorować według uznania.

Przygotowanie: proste
Czas: 40 min+ czas schładzania w lodówce ciasta
Dostępność składników: łatwa

Jutro mazurek pomarańczowo-cytrynowy :)

(tu wersja z pozostałą resztką ciasta i masy czekoladowej ;))