czwartek, 30 sierpnia 2012

Ceremonia parzenia herbaty u Bai

Info o milionie herbat, takiej samej ilości sposobów jej parzenia znajdziecie na blogu Bai http://baixiaotai.blogspot.com/

Znajdziecie tam także wszelkie informacje o Azji, praktyczne wskazówki Europejki mieszkającej w Chinach i podróżującej po okolicy. Są także wyjątkowe przepisy kulinarne, rekomendacje ze świata muzyki i sztuki, ciekawe tematyczne artykuły, kulturowy savoir-vivre.. a wszystko pisane z lekkością i wyśmienitym poczuciem humoru.

Ceremonia parzenia herbaty sama w sobie jest bardzo interesująca. Obszerne uzasadnienie każdej związanej z nią czynności, niekończące się Natalkowe opowieści o Chinach oraz te wszystkie herbaciane aromaty sprawiają, że każdorazowo jest to dla mnie wyjątkowe przeżycie.

 

Jeden z kilkudziesięciu zestawów do parzenia herbaty, w których posiadaniu jest Natalka :) Każdy wyjątkowy, każdy ma swoje zastosowanie i, oczywiście, historię :)

 
Jeszcze chwilkę.. 
Do picia po prawej, do wąchania po lewej
Cieszy oko i nos :) A potem język :)
Każda herbatka parzona jest w odpowiednim naczyniu: zielona, czarna i miliony innych. Tak samo  metody parzenia różnią się od siebie temperaturą wody, sposobem podania, a nawet napełniania "zaparzacza" wodą i herbatą czarek.

proporcje :D
Jednakowoż kilka parzeń zapewnia wypicie wystarczającej ilości herbaty, to nie tak, że ta czarka ma Dominikowi wystarczyć ;)